Letadla

Letadlo je již dnes běžně dostupný a často využívaný dopravní prostředek. Dle řady definic pak můžeme za letadlo považovat jakýkoli objekt, který je schopen vzlétnout a následně i přistát, je jej možné alespoň z části ovládat a řídit a pohybuje se v atmosférě, tudíž pro svůj let nepotřebuje pevný zemský povrch. Podle této definice nespadají do kategorie letadel pouze klasická letadla s pevnými křídly, která nejčastěji využíváme pro své cestování, ale i jiná tělesa naplňující zcela tuto definici.

Historie letecké dopravy

Prvními předchůdci dnešních letadel byly primitivní kluzáky, které se však začaly objevovat již v jedenáctém století. Neméně zajímavé pak mohou být z pohledu historie návrhy létajících strojů známého myslitele a umělce Leonarda da Vinci ze šestnáctého století. Skutečným předchůdcem dnešních letadel byl letoun bratří Wrightů, který sestrojili na konci devatenáctého století. Významný rozvoj zaznamenal vývoj letadel, obdobně jako jiné dopravní prostředky i řada zcela jiných oborů, za druhé světové války. Česko se připojilo k letecké dopravě v roce 1923, kdy byla založena státní letecká společnost ČSA. Jejíž první let vedl z domácího letiště Praha-Ruzyně do Bratislavy. S léty přibýval počet tratí, na kterých tato linka pravidelně létala a dnes již vypravuje svá letadla do většiny světových destinací.

Jízdní řád na internetu

Obdobně jako jiné významné světové společnosti i ČSA nabízí dnes své letenky na internetu a tamtéž můžete vyhledat i letecký „jízdní“ řád. Pokud jej nechcete hledat na stránkách českých státních aerolinií, můžete využít dnes již klasiku. Jízdní řády IDOS, ve kterých není problém jednoduše zadat požadované informace a obratem obdržet informace o konkrétním letu.

 

 

Tento článek je pouze informativní povahy a vyjadřuje soukromý názor autora.

Vznikl dne 1. listopadu 2011

Nové plastové jímky je složité vybrat, jímkykvalitní vykrajovátka na perníčky a hrnce tescoma. Nová nabídka týdne, nové povinné ručení porovnání