Vlaky

Pojem vlak zná snad již každé malé dítě, ale pro úplnost si jej pojďme připomenout. Vlak je dopravní prostředek tvořený jedním nebo i několika pevně připojenými vozidly, který se pohybuje po železniční trati. Drážní předpisy pak za vlak označují jedno, případně skupinu drážních vozidel, z nichž alespoň jedno má hnací pohon, pohybuje se podle jízdního řádu nebo příkazů osoby oprávněné řídit drážní dopravu.

Historie vlakové dopravy

Jedním ze skalních pilířů veřejné hromadné dopravy jsou odedávna vlaky. Historie vlakové dopravy je stará více než čtyři sta let. Počátky vlakové dopravy byste vystopovali pravděpodobně v důlním průmyslu po celém světě, vznik dopravního prostředku podobajícího se již dnešním vlakům můžeme nalézt na počátku devatenáctého století v Anglii. Výhody relativně rychlé a bezpečné dopravy, která je schopná vedle přepravy osob přepravit i velké množství nákladu po kolejích, brzy začaly objevovat i jiné státy a vlaky brzy křižovaly celou Evropu. Dalším milníkem v historii železniční dopravy, i když pro železnici jako takovou ne příliš příznivým, bylo období mezi světovými válkami, kdy se začaly hojně objevovat osobní automobily, které prakticky vytlačili dominantní postavení železnice.

Jízdní řád

V úvodu jsme zmiňovali, že vlaky či se po kolejových tratích pohybují na základě jízdního řádu. Jízdní řád je veřejně přístupný dokument, ze kterého může cestující vyčíst důležité informace, jako jsou odjezdy a příjezdy vlaků do konkrétní stanice nebo omezení jednotlivých vlakových spojů. Jízdní řády mají řadu podob, tudíž je můžete využívat v podobě tištěných knih, informačních tabulí ve vlakových čekárnách nebo v jejich internetové podobě, které vytvořila společnost IDOS.

 

Tento článek je pouze informativní povahy a vyjadřuje soukromý názor autora.

Vznikl dne 1. listopadu 2011

Nové plastové jímky je složité vybrat, jímkykvalitní vykrajovátka na perníčky a hrnce tescoma. Nová nabídka týdne, nové povinné ručení porovnání